Noviny pro rybáře a aktuální dění v rybářském světě

Když člun, tak SPORTEX (recenze)

Delší dobu jsem toužil po nafukovacím člunu. Hledal jsem dobrý poměr mezi použitým materiálem, kvalitou zpracování a cenou. Do oka mi padl člun Sportex.

Tato německá firma s více než 70-ti letou tradicí je synonymem kvality. Velmi mne zaujalo provedení FASTEN, tedy provedení s multifunkčními úchyty. Nakonec jsem zvolil Sportex SHELF FASTEN v délce 290 cm. Tato délka člunu mi přijde pro výpravy ve dvou s parťákem ideální.

 

cln ondra 10

 

Člun je klasicky rozdělen na 3 komory – příď a boky. S kvalitou použitého materiálu jsem byl již od počátku maximálně spokojený. Je vidět, že použité, 5-vrstvé PVC je skutečně kvalitní a nejedná se o obyčejný materiál, který se ihned prodře. Další skutečně parádní věcí jsou držáky FASTEN.

 

cln ondra 1

 

V balení jsou dodávány držáky na vesla. Jednoduché přichycení držáků jsem zachytil na přiložených fotografiích.

 

cln ondra 2

Krok č. 1

Jednoduše zkontrolujte polohu šedého zámku. Ten musí umožnit jemné zasunutí daného příslušenství!

 

cln ondra 12

 

Krok č. 2:

Po zasunutí zvoleného příslušenství jednoduše zamáčkněte zámek.

 

cln ondra 3

 

Krok č. 3:

Uzamknuto! Nyní je příslušenství bezpečně upevněno v držáku!

 

cln ondra 6

 

Výsledek:

Takto zacvaknuté veslo se nemá šanci pohnout a při nastupování do člunu je možné se o něj bezpečně opřít. To ocení každý rybář při vlnách a větru.

 

cln ondra 11

 

Jako další příslušenství si můžete dokoupit držáky na pruty, smartphony, tablety, sonary, kamery či kotvu. Na mém člunu je 6 držáků připravených k použití a další 2 jsou uzavřené 4 imbusovými šrouby.

 

cln ondra 9

 

Na tyto zbylé 2 je nutné dokoupit uzamykací hlavy držáku. Oproti běžným člunům bez těchto držáků mi tedy přijde velmi příjemné mít možnost uchytit různé příslušenství na boky člunu a udržet si tak pořádek a přehled na palubě.

 

cln ondra 8

 

Člun váží pouhých 32 kg, manipulace je tudíž i v jednom zcela bezproblémová. Při této hmotnosti je člun na vodě maximálně stabilní a i ve větru mi poskytoval maximální pocit bezpečí na vodě. Tomu sekunduje lamelová podlaha s protiskluzovou úpravou. Další prvek, který mne ujistil, že výrobce skutečně ví, co dělá.

 

cln ondra 4

 

Standartní vybavení jednou pevnou a jednou posuvnou lavičku, stejně jako sadu na opravu, vesla, nožní pumpu a tašku na člun snad ani není třeba zmiňovat.

 

Poprvé s člunem Sportex na vodě

 

Po příjezdu kurýra s tímto „fešákem“ mi nezbývalo nic jiného než vzít člun na výpravu a řádně ho otestovat! Díky přesnému umístění montáže jsem ulovil krásné kapry. Bonusem byla zdolávačka ze člunu, kdy jsem skutečně ocenil již zmiňovanou stabilitu člunu.

Největší radost jsem ovšem měl z použití člunu při vysvobození kapra z vázky. Ze břehu bych neměl nejmenší šanci kapra zdolat z potopených větví. Během podebrání bílého koiáka jsem si všiml druhého vlasce. Pomalu jsem vyručkoval a s použitím kotvičky „zdolal“ dalšího kapra, který ve vázce musel být již delší dobu! Větve jsem vyndal do člunu a s parádním pocitem zachráněných 2 kaprů jsem vesloval ku břehu.

 

cln ondra 13

 

Závěrem bych skutečně doporučil čluny Sportex jako skvělou volbu. Sportex Shelf FASTEN 200 cm je k dostání za přibližně 12 000 Kč, což mi při kvalitě zpracování, materiálu a dostupných držáků přijde jako skvělá cena. Bonusem je záruka po dobu 3 let!

Ondra „Sajby“ Seibert

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Hodnocení příspěvku:
4.6/5

Administrace