Noviny pro rybáře a aktuální dění v rybářském světě

Testujeme: kaprový prut Sportex CATAPULT CS-3


Chtěl bych vám představit dalšího adepta na daleké hody od firmy SPORTEX. Už jako název napovídá, je na to předurčen, prut Catapult CS-3 Carp.

catapult cs3 1
Testovaný prut Catapult CS-3 Carp 3,9m 3,5lbs.

 

Tento prut spadá do střední cenové kategorie a z jeho chování během testování jsem byl velmi mile překvapen. A věřte mi, vůbec jsem ho nešetřil a dal mu pořádně zabrat. Testoval jsem model v délce 3,9m a s vrhací zátěží 3,5lbs.  Toto není hračka pro malé děti. Tak jak byly katapulty stavěny na dobývání hradeb a měli pořádně konstrukce na odpalování velkých skal, tak i tento kousek je dobře stavěný.

 

catapult cs3 12
Prut Sportex Catapult CS-3 lze označit jako dalekonosný kalibr.

 

Vysoce modulovaný uhlík zabezpečuje jeho maximální odolnost a tvrdost při co největším zatížení. Konstrukce tohoto prutu je stavěná tak, aby dokázal co nejrychleji vystřelit olovo do co největší vzdálenosti s maximálním využitím síly blanku. To zajistí jeho semiparabolická akce.

 

catapult cs3 8
Blank má velmi pěkné zpracování a na slunečních paprscích vypadá velmi dobře.

 

Váha prutu je 456g, což je cítit při prvním potěžkání prutu. Jeho tloušťka je přitom jen 15,31mm.

 

catapult cs3 2
Měřili jsme tloušťku blanku.

 

Prut je osazen kvalitními SIC K-style očky. Jako první je očko o průměru 51,85mm a na konci je očko s průměrem 16,84mm. Prostě, toto musí létat daleko. Celkově je na prutu osazených 6 kusů oček, což ve mně vyvolává pocit, že mám v rukou prut jiné cenové relace, než ve skutečnosti je. Nejen drahé pruty mohou vypadat dobře.

 

 

 

Spodní část prutu tvoří Duplonom potažená rukojeť, jejíž délka je 57cm. Pokračuje FUJI sedlem navijáku a celkově tedy měří 71cm, přičemž její tloušťka je jen 17,58mm. Ukončena je kovovou koncovkou s logem SPORTEX.

 

catapult cs3 9
Kvalitní sedlo navijaku značky FUJI

 

A jak dopadl test?


Čtyři pokusy a čtyři zátěže

 

Jako u ostatních testovaných prutech, tak i při prutu Catapult CS-3 3,9m 3,5lbs jsem měl k dispozici čtyři zátěže 115g, 125g, 135g, 145g a na každou jeden pokus. Při hodu se zátěží 115g jsem překvapil i sám sebe. Nečekal jsem, že to poletí až tak daleko. Na první pokus jsem hodil 172 metrů.  Při této zátěži jsem si všiml, že prut se skoro vůbec neohnul, ale síla, jakou bylo olovo vystřeleno do vzduchu, byla úžasná. Pojďme do toho, je třeba mu přidat.

 

catapult cs 3 hod 1
Pojmenování Catapult dostal tento prut oprávněně a jsem zvědavý, co ještě dokáže.

 

Druhý a třetí pokus mi moc nevyšel. Rozfoukal se dost silný vítr, a to ztěžovalo nahazování. Ale i tak si myslím, že jsem dosáhl v takových podmínkách pěkné hody. 161m se 125g zátěží a 168m s 135 gramy. Stále to s Catapultom nic nedělalo. Ten prut se choval, jakoby na něm nebylo nic zavěšené. Tak pevný a odolný prut jsem ještě neměl v rukou. To není možné, aby měl takovou extrémní sílu.

Jdu na poslední pokus a zátěž 145 gramů. Tuto váhu už musí prut cítit. Je to přece dost velká váha pro nahazování. Naposled se do toho opírám a fakt si přeji, abych ho zlomil, protože nevěřím tomu, že může mít až takové rezervy.

Olovo vyletělo brutální rychlostí a až teď jsem pocítil sílu tohoto prutu. Teprve nyní se projevila ta energie, kterou ze sebe dostal. Olovo je na zemi a já si kráčím pro výsledek. 174 metrů. Bomba, to je ono! Takto to má létat. Škoda, že nebyly těžší zátěže alespoň 160 gramů. Věřím, že by to bez problémů zvládl. Ale jsem spokojený s tím, co jsem viděl a zkusil.

 

catapult cs3 10
SPORTEX Catapult CS-3 Carp

 


Jak se říká za málo peněz hodně muziky. V tomto případě to platí, a to na 100%. Poměr cena a výkon je srovnatelný s jinými pruty, které jsou zařazeny jako nejvyšší rady u jiných značek. Firma SPORTEX dokáže postavit pruty i pro méně náročné zákazníky a za přijatelnou cenu. Catapulty CS-3 určitě doporučuji a otestuji je i na závodech.

Děkuji firmě SPORTS za možnost otestovat prut Sportex Catapult CS-3 a těším se na budoucí testování, o kterém vám určitě napíšu.

Za SPORTEX Team Slovensko,

Braňo

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Hodnocení příspěvku:
4.6/5

Administrace