Noviny pro rybáře a aktuální dění v rybářském světě

Jaký stalker prut si vybrat?

V poslední době se setkávám se stále větším zájmem kaprařů o krátké stalkerové pruty. Někdo by řekl, že jsou určeny převážně na lov z člunu, zarostlého břehu nebo pro použití v nepřístupných, zarostlých místech.

V podstatě ano, je to tak.

Ale mnoho z vás si je kupuje hlavně kvůli jejich malé transportní délce. Dalším takovou tématem ohledně stalker prutů je, jakou libráž použít pro stalker prut?

 

Podle místa lovu zvolte stalker prut

 

Zde bych vám poradil nejdříve odpovědět na jednu důležitou otázku, a to kde budu chytat?

Při této otázce se nám naskýtá několik možností:

  • lov ryb na řece,
  • rybolov z člunu,
  • lov ryb na krátkou vzdálenost
  • nebo budeme lovit ryby v zarostlých vodách, kde máme ztížený přístup,
  • poslední možností je použití stalker prutu na vyvážení.

 

Lov ryb na řece

 

V případě, že chceme pruty vysloveně jen na lov na řece, musíme brát v úvahu, jaká řeka to je, tedy jak silný proud v řece teče. Ne vždy je proud stejný a s tím musíme počítat. Proto bych z mé osobní zkušenosti volil prut o vrhací zátěži 3lbs. Na takovýto prut se nemusíme bát zavěsit zátěž klidně i 350g.

 

stalker pruty sportex 3
Catapult CS-3 Stalker při zvedání 3 kg zátěže do vzduchu

 

Sami dobře víme, že pokud je proud silný, pohne nám s takto těžkým olovem po dně. Zde se mi hodí velmi dobře prut SPORTEX Catapult CS-3 Stalker. Tento prut je přímo stavěn do takových extrémů. Je dostatečně tuhý a zároveň si s ním vychutnáte zdolávání říčních kaprů.

 

Lov ryb z člunu

 

Rybolov z člunu nám umožňuje dostat se ke kaprem podstatně blíže, než když chytáme z břehu. Zde je využití stalker prutů přímo nezbytné kvůli jejich krátkému rozměru. Jde o to, že ve člunu nemáme tolik místa, abychom tam manipulovaly s pruty 3,6m nebo 3,9m dlouhými. Proto je rozumné použítí těchto třímetrových pomocníků. Mně osobně se nejvíce zalíbil prut Invictus Boat.

 

stalker pruty sportex 4
Invictus Boat a 4 kilogramy zavěšené ve vzduchu. Neskutečná síla !!!

 

Už to označení BOAT nám říká, že to je prut do člunu. Invictus je dostupný ve dvou librážach, a to v 2,75lbs a v 3lbs. Upřednostnil bych spíše 2,75-librové verzi. V případě, že rybu zdoláváme z člunu, nepotřebujeme zbytečně tuhý prut. Tento nám dokonale odpruží všechny výpady při zdolávání a umocní nám požitek z něj.

 

Lov ryb u břehu a v zarostlých vodách s překážkami

 

Jde vlastně o lov u břehu, popřípadě maximálně tak do 30-metrové vzdálenosti. Zde potřebujeme mít prut víceméně univerzálnější. To znamená dobrý na zdolávání, ale zase pevný a silný na to, abychom zastavili unikající rybu po kontaktu s háčkem, kdy prudce vystartuje a my ji musíme otočit před překážkou, v níž bychom ji mohli ztratit.

 

stalker pruty sportex 5
Pruty Sportex FBC Stalker

 

Na takový lov bych si vybral prut F.B.C. Stalker. Je to taková anglická klasika. Kdo to zná, ví, že v Anglii jsou malé jezera s množstvím přirozených překážek, kde žijí velké a staré kapry, které tyto vody dokonale znají. Vždy pokud kapra chytnete v blízkosti této překážky, okamžitě si to kapr namíří rovnou do ní. FBC jsou pruty přesně na toto stavěné a ve verzi 10 ft a 3lbs jsou dokonalou pomůckou na takovýchto jezerech, popřípadě menších mrtvých ramenech s popadanými stromy a zarostlými leknínovém poli.

 

stalker pruty sportex 6
F.B.C Stalker a jeho skvělá akce při zátěži jeden kilogram

 

Pruty na vyvážení

 

V tomto případě je to každého osobní volba, jaký prut, respektive v jaké libráži bude daný prut na vyvážení. Podstatné je, aby byl 10ft tedy 3m dlouhý. Proč? Protože s kratším prutem je podstatně lepší manipulace ve člunu. A po druhé při podoberaní ryby nemusíme zaklánět prut daleko za naše záda a možná v nějakém špatném okamžiku se ryba rozhodne udělat výpad pod člun, a to by znamenalo zlomení prutu a ztrátu úlovku.

 

Když jsem už načal téma, jakou libráž zvolit, tak bych vybral prut s vrhací zátěží 2,75lbs. Tento prut je ideální na potřeby vyvážení. Můžeme na něj zavěsit ledajakou váhu, vždyť nenahadzujeme, tak nám to je jedno. A proč 2,75lbs?

 

stalker pruty sportex 7
Pruty Sportex Morion Stalker

 

Abychom si vychutnali zdolávání ryby a netahali ji z vody jako pytel. Přece je to živý tvor a zaslouží si naši úctu. Perfektní prut na takový způsob lovu je SPORTEX Morion Stalker. Vynikající vlastnosti blanku, propracovávaná akce a designově také velmi pěkně zpracovaný prut.

 

Doufám, že jsem vám tímto článkem pomohl při výběru toho správného stalkerového prutu pro vaše potřeby.

Za SPORTEX Team

Braňo

 

Rybářská Televize 10/2020 – Velký zátěžový test stalker prutů

 

 

Zajímá vás, jaké rybářské pruty nebo jaké rybářské navijáky jsou nejvhodnější, pokud chcete dosahovat dlouhé hody? Tak si určitě podívejte naše testy v nahazování do dálky zde.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Hodnocení příspěvku:
4.6/5

Administrace