Noviny pro rybáře a aktuální dění v rybářském světě

Jak na kapra v létě

Krásné počasí, nebe bez mraků, horká voda v nádržích, ano – přišlo léto. Většina z nás je s takovou situací spokojená, protože se neopaluje v soláriu, ale pod širým nebem. Existuje však skupina lidí se zálibou, pro které takové počasí není úplně ideální na relax a naplnění své vášně.

Horké letní počasí může překážet především nám, kaprářům. Představte si, že sedíte v žáru, obloha je zcela bez oblaků, žádný vítr a vy jste akorát na místě bez jakéhokoliv stínu. No čistý masakr. Pokud si tedy mám zvolit menší zlo, tak pravděpodobně je lepší strávit u vody týden v dešti, což – jak víte i ze svých zkušeností – není zárukou lepších záběrů. Horké počasí vyžaduje náležitou přípravu na rybačku.

Nevyhnutné věci, které musíte mít vždy s sebou, je velké množství pitné vody, abyste zabránili dehydrataci. Slunečník nebo přístřešek, který poskytne stín, jakož i dostatek jídla, které se vlivem vysokých teplot nepokazí. Když píšu vhodné, mám na mysli suché věci, jako je rýže, chléb nebo výrobky, které se neznehodnotí při zvýšených teplotách. Nejlepší je mít po ruce obchod, pak můžete vyhodit tento problém z hlavy. Ale nejen o jídle:)

Důležitá je i volba lovného místa. Vyhledávat byste měli místa, které vám poskytnou dostatek stínu, protože řekněme si to na rovinu – určitě budete se mnou souhlasit -, že když přijdete k vodě, tak nechcete tát na slunci a nechcete po dvou dnech skončit se spálenou pokožkou.

letna kaprarina 2

 

Nedávno jsem absolvoval sérii krátkých výprav na různých vodách, kde počasí bylo vždy na 100% přímo tropické. Musím přiznat, že takové počasí mě neobtěžuje, protože jsem teplomilný, ale co je nejdůležitější, jak lovit ve vedrech kapry? Podle mého názoru je tato otázka složitější.

Zaprvé, počasí nás letos přezkoušelo, velmi pozdní oteplení způsobilo opožděné vytírání kapra, a tedy zmařilo plány mnoha kaprařů. Bohužel, z roku na rok se počet rybářů zvyšuje, takže rezervovat si pěkné místo na zajímavých vodách ze dne na den nebo týden předem je téměř nemožné. Proto si mnoho lidí rezervuje své lovní pozice mnohem dříve. Bohužel, nejsou si jisti, jaké bude počasí. Při psaní tohoto článku chci pouze poukázat na to, že podle mého názoru při lovu kapra hodně závisí na štěstí (např. počasí) a nikoliv od nás.

Dokonce ani nejlepší místo, nejlepší voda či „zlatá kulička“ vám nezaručí záběr, když se kapři třou a navíc je špatný tlak.

Jedna věc je jistá. Nepříznivé podmínky mi v mém případě dávají další podnět k tomu, abych konal. Myslím si, že tento přístup je zdravý a pokud vaše úsilí přinese výsledky, radost se zdvojnásobí.

Výpravy jsem absolvoval tak na hlubokých vodách s hloubkami do 7m, jakož i na mělkých s max. hloubkou 1,5m. Musím připustit, že množství záběrů bylo podobných, až na to, že v jiných denních hodinách. V mělkých vodách se záběry začaly o 22.00 a trvaly maximálně do třetí hodiny ráno, v hlubokých vodách se jednotlivé snímky vyskytly během dne, nejvyšší frekvence však nastala večer.

Osobně za takových podmínek upřednostňuji hluboké vody. Domnívám se, že za horkého počasí, dokonce i při nepříznivém tlaku, je vyšší pravděpodobnost záběrů v hlubší vodě jako v mělčích vodách, kde se voda velmi rychle zahřívá.

letna kaprarina 12

 

Důsledně používám PVA s rychle pracujícími peletami, určenými pro PVA materiály a nadipované posilovačem Carp Food Attract Booster. Pokud jde o návnadu, mám tendenci zaměřovat se na malé aromatické návnady. Na mých výpravách v horkém počasí mi malé nástrahy dali skvělé záběry. Pokud jsem během celého dne bez záběru, hledám jiná řešení, mým nerozlučným přítelem je Zig Rig, to je sestava, která zaujme ryby v hloubkách.

 

letna kaprarina 4

 

Druhou osvědčenou montáží v horkém počasí je ronnie rig s maličkou pop-upkou. Další užitečnou sestavou jsou dvě malé potápivé kuličky Carp Food Mini Boosted Hookers na háčku.

Toto jsou jen příklady mých úspěšných sestav. Předpokládám, že každý z vás má své osvědčené v takovém počasí. Základem všeho je nesedět u vody nečinně a pokusit se přelstít kapry.

Myslím si, že po dokončení tohoto článku, navzdory 37 stupněm venku, to udělám.

Uvidíme se u vody,

Mateusz Mazur

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
Hodnocení příspěvku:
4.6/5

Administrace