Investovali jste do membránového oblečení nemalé peníze? Tak určitě nechcete o něj přijít. Pokud dodržíte těchto 7 bodů, vaše drahé oblečení neztratí svou 100% nepromokavost, větru odolnost a thermo izolaci. Zejména bod č. 3 neignorujte – jinak budete muset své membránové oblečení vyhodit do koše.
Rybářské oblečení je velmi důležitou částí rybářské výbavy. Být vhodně oblečen je snad základem každé pohodové rybačky. Není nic horšího, než když se vyberete na ryby na více dní a tam zmoknete do nitky nebo vás profoukne. Třeba být vždy připraven. Kvalitní nepromokavé rybářské oblečení však něco stojí. A aby neztratilo své žádané vlastnosti, třeba se o něj správně starat.
Jaké jsou naše doporučení?
1. Pokud se umažete u vody, dobré je očistit nepromokavý oděv hned začerstva přímo u vody. Bláto, krmivo a jiné nečistoty snadno odstraníte vlhkým hadrem nebo rukou.
2. Pokud přijedete domů a rozhodnete se nějak zbavit nečistot, není problém. Oblečení je nejlepší očistit tak, že si ho obléknete a vejdete do sprchy. Studenou, nanejvýš zcela vlažnou vodou se v oblečení osprchujete a necháte odtéct. Neždímat ani v rukou!
3. Nepromokavé oblečení nikdy NEPERTE v pračce. Právě praní v pračce vám může vaše drahé super oblečení nejvíce znehodnotit. Při praní totiž přichází k mechanickému namáhání membrány a její rychlému opotřebení s následkem poškození. Hlavně usazeniny starých pracích prášků v pračce nenávratně odebírají oblečení jeho vlastnosti a při ždímání nejvíce přichází k namáhání a poškození membrány.
4. Pokud se přece jen rozhodnete prát oblečení v pračce, perte nejvíce při teplotě 30°C. Vyšší teplota poškodí membránu a impregnaci.
5. V žádném případě nepoužívejte 2v1 – prací prostředek a impregnaci v jednom (pokud to nedoporučuje výrobce oblečení), nepoužívejte aviváž a jiné změkčovače, běžné prací prostředky a prostředky obsahující bělidla, chlor, fluor, aceton a jiné podobné chemické látky a rozpouštědla.
6. A co sušení nepromokavého oblečení? Nikdy nesušte na radiátorech. Teplota v nich dosahuje vysoké teploty a oblečení poškodíte. Vysušit membránové oblečení je vhodné zavěšením na věšák v průvanu a ne na slunci.
7. Pokud přijdete domů z výpravy, uvědomte si, že oblečení může být vlhké i od rosy, mlhy apod. Nikdy ho vlhké neskládejte a neukládejte mezi věci. Riskujete tak plesnivění vašeho oblečení.
Jaké další chyby můžete udělat?
Pokud se chcete dozvědět, jakých dalších chyb byste se při správné péči o nepromokavé membránové oblečení měli vystříhat, klikněte sem